fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

Wzdęcia Jak się pozbyć, wzdęcia przyczyny
Motywacja

Wzdęcia Jak się pozbyć?

Wzdęcia są źródłem dyskomfortu, a niekiedy nawet bólu. Uniemożliwiają swobodny ruch czy noszenie dopasowanych ubrań. Wzdęcia oraz flatulencja, czyli nadmierne wydalanie gazów nie są oddzielnymi jednostkami chorobowymi, lecz objawami różnych zaburzeń. Powstają w wyniku zakłóconej pracy układu pokarmowego, jego nieprawidłowej motoryki lub problemów trawiennych. Wzdęcia bardzo często towarzyszą również nietolerancjom i alergiom pokarmowym. Wzdęcia mogą utrzymywać się latami, dlatego całkowite ich wyleczenie wymaga sprecyzowania ich konkretnych przyczyn.

Nadmierna produkcja i gromadzenie się gazów w świetle jelita powoduje jego mechaniczne rozdęcie, które odbieramy jako uczucie pełności, napięcie powłok lub powiększenie się obwodu brzucha. Często towarzyszy im zgaga, kurczowe ból brzucha, śluzowa biegunka lub oddawanie dużych ilości gazów. Wzdęcia mogą być rezultatem połykania powietrza podczas szybkiego jedzenia, zaburzeń trawienia i wchłaniania lub przerostu niekorzystnej flory bakteryjnej jelita.

Wzdęcia brzucha Przyczyny

Przyczyn wzdęć jest wiele, niżej te najpopularniejsze.

Przyczyny wzdęć:

  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe
  • częste jedzenie pokarmów wzdymających
  • choroby czynnościowe układu pokarmowego

Do nieprawidłowych nawyków należy zaliczyć jedzenie w pośpiechu. Z każdym kęsem połykamy niewielkie ilości powietrza (do 3 ml), jednak jedzenie w pośpiechu, na stojąco, jak również częste żucie gumy wyraźnie zwiększa tę objętość. Wówczas mechanizmy opróżniające przewód pokarmowy, czyli odbijanie i oddawanie gazów mogą być niewystarczające.

Jelita ulegają rozdęciu także przez gwałtowne reakcje chemiczne, głównie fermentację, które stale zachodzą w jego wnętrzu. Zbyt intensywna fermentacja jest charakterystyczna dla uszkodzenia mikroflory jelitowej (np. po antybiotykoterapii), diety ze zbyt dużą ilością cukrów prostych lub wyrobów mlecznych.

Wzdęcia Objawy choroby

Kiedy wzdęcia świadczą o chorobie? Jak wcześniej wspomniano, wzdęcia bywają elementem zespołów objawowych różnych schorzeń gastrologicznych. Przewlekłe wzdęcia z bólami brzucha, utratą łaknienia, zgagą i biegunkami najczęściej nasuwają na myśl zespół drażliwego jelita oraz alergie lub nietolerancje pokarmowe. Są typowe dla celiakii oraz upośledzenia trawienia dwucukru mlekowego, czyli laktozy. Niestety, nawracające wzdęcia niekiedy bywają symptomem chorób organicznych przewodu pokarmowego, do których należą nieswoiste zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz zmiany zapalne błony śluzowej żołądka.

Objawami alarmowymi przy wzdęciach wskazującymi na konieczność wizyty u lekarza są m.in.:

  • nagła utrata masy ciała
  • krwiste biegunki
  • niedokrwistość
  • ból brzucha wybudzający w nocy, nieustępujący po wypróżnieniu

Wzdęcia Dieta

Najskuteczniejszym sposobem na opanowanie wzdęć brzucha, niezwiązanych z chorobą organiczną, jest prawidłowe żywienie. Zarówno wybór pokarmów, jak i sposób ich spożywania mogą wpływać na częstość pojawiania się tej przypadłości.

Przy wzdęciach należy unikać produktów wzdymających takich jak:

  • rośliny strączkowe
  • cebula
  • kalafior
  • kapusta
  • produkty z dużą ilością błonnika pokarmowego
  • surowe owoce i warzywa
  • napoje gazowane.

Osoby z predyspozycją do niestrawności i wzdęć powinny wystrzegać się również:

  • dań tłustych
  • alkoholu
  • codziennego jedzenia nabiału

Styl życia a wzdęcia

Bardzo wiele osób skarży się na wzdęcia i bóle brzucha podczas długich podróży pociągiem lub samochodem. Okazuje się, że długie utrzymywanie pozycji siedzącej bardzo mocno utrudnia motorykę całego przewodu pokarmowego. Nie powinno zatem dziwić, że codzienna praca za biurkiem oraz brak regularnego ruchu to czynniki istotnie zaostrzające problemy gastryczne. Również palenie papierosów, stres oraz niedobór snu w negatywny sposób wpływają na pracę układu pokarmowego. W związku z tym higieniczny tryb życia i regularna aktywność sportowa to kolejny, obok diety, prosty sposób na wzdęcia.

Wzdęcia Czym leczyć?

Zmiana nawyków żywieniowych i codzienna dawka ruchu w niektórych przypadkach bywają niewystarczające do pozbycia się nawracających wzdęć. Czym leczyć wzdęcia? Ulgę mogą przynieść leki poprawiające motorykę przewodu pokarmowego, adsorbujące gazy jelitowe, a także środki rozkurczowe ułatwiające ich usuwanie oraz zmniejszające ból. Większość tych preparatów jest dostępne bez recepty, jednak należy pamiętać, że są to środki wyłącznie doraźne. Ich długotrwałe przyjmowanie zawsze należy skonsultować z lekarzem. Lekarz powinien też zdiagnozować, czy wzdęcia są powiązane z którąś z wyżej wymienionych chorób, dlatego warto umówić się na wizytę. Lekarzem specjalistą w zakresie wzdęć jest gastrolog.

1 KOMENTARZ

  1. Nie sądziłam, że jedzenie w pośpiechu może prowadzić do wzdęć, a w sumie w pracy zawsze jem bardzo szybko… chyba coś w tym jest…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *