fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

Jak być fit Co to jest fitoreksja?
Motywacja

Jak być fit – kilka prostych i skutecznych porad

Bycie fit to jeden z najpopularniejszych obecnie trendów. Wszyscy walczymy o piękną sylwetkę. Teoretycznie nie ma w tym nic złego. Wprost przeciwnie – dbanie o siebie powinno być przecież podstawą naszej egzystencji. We wszystkim trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Jak zatem być fit i nie dać się zwariować rozmaitym nakazom, zakazom i wskazaniom fitnessowych guru, którzy próbują nas przekonać, że każdego dnia powinniśmy wykonywać intensywne ćwiczenia fizyczne? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Nie daj się zwariować trendom – czym jest fitoreksja?

Z każdej możliwej strony słyszymy, że powinniśmy przejść na dietę, zdrowo się odżywiać i chodzić regularnie na siłownię lub fitness.

Teoretycznie nie ma w tym nic złego, a wręcz tego typu zachowania powinny pomóc nam uzyskać spektakularne efekty – piękny wygląd, dobrą kondycję i samopoczucie.

Jak mówi jednak stare przysłowie: Co za dużo, to niezdrowo. Naukowcy zauważyli, że trend na bycie fit zatacza coraz szersze kręgi, równocześnie stając się wręcz obsesją dla wielu osób.

Doszło do tego, że pojawiło się zaburzenie określane mianem fitoreksji. Dla osób borykających się z tym problemem nieustająca walka o idealną sylwetkę staje się uzależnieniem. Działa to podobnie, jak choćby w przypadku anoreksji.

Fitoreksja sprawia, że ludzie są wciąż niezadowoleni z wyglądu swojego ciała. Próbują je poprawiać przez nadmierne ćwiczenia fizyczne oraz diety. Co ciekawe, zaburzenie to nie dotyczy wyłącznie kobiet. Cierpią z jego powodu w podobnym stopniu również mężczyźni.

Zdrowe podejście do bycia fit

Występowanie tego typu zaburzeń nie powinno nas jednak zniechęcić do aktywnego trybu życia i ćwiczeń. Wprost przeciwnie. Niech będzie jednak wyraźnym sygnałem, że we wszystkim trzeba zachować rozsądek i umiar – nawet w dbaniu o zdrowie.

Każdy z nas jest inny – różne podejście do aktywności fizycznej

Podstawą zdrowia dla każdego człowieka jest oczywiście aktywność fizyczna. Pozwala pozbyć się nadmiernych kalorii, dodaje energii i sprawia, że po prostu czujemy się zdecydowanie lepiej. Warto jednak dokładnie przemyśleć rodzaj sportu i znaleźć taki, który będzie najlepiej odpowiadał naszym preferencjom.

Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny. To, co dla jednego jest idealnym rozwiązaniem, dla innej osoby będzie katorgą. Skoro mamy ćwiczyć regularnie dla zachowania zdrowia, powinniśmy znaleźć typ aktywności, która będzie przyjemnością. W innym razie nie znajdziemy w sobie wystarczająco motywacji, żeby każdego dnia na przykład wykonywać ćwiczenia lub biegać.

Dieta – jak powinniśmy się odżywiać?

Sama aktywność fizyczna to jednak nie wszystko. Nawet intensywny trening lub godzinne bieganie niewiele zdziałają dla naszego zdrowia, jeżeli równocześnie będziemy jadać szkodliwe produkty.

Na co zwracać uwagę? Niekoniecznie musimy przechodzić na restrykcyjne diety, jeżeli chcemy być zdrowi i w dobrej formie. Zdecydowanie lepiej postawić na nowy sposób żywienia, oparty o prawidłowo zbalansowane posiłki, zgodne ze wskazaniami, które zawiera piramida żywieniowa.

Podstawą naszego jadłospisu powinny być warzywa i owoce. Sięgajmy po pełnoziarniste pieczywo oraz nabiał. Ograniczmy spożycie mięsa, skupiając się głównie na posiłkach zawierających drób oraz ryby. Nie zapominajmy też o tłuszczach. Niech jednak w naszej diecie zagoszczą te roślinne, jak oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy.

Superfood – dodatkowe ekstra wsparcie

Istnieją też artykuły spożywcze, które mają specjalne właściwości. Zalicza się do nich produkty z dużą ilością składników aktywnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Najczęściej są to składniki roślinne, które łatwo znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością oraz coraz częściej nawet w zwykłych marketach.

Co zalicza się do superfood? Warto wymienić choćby pełen witamin i minerałów zielony jęczmień, jarmuż oraz siemię lniane, choć to naprawdę nie zamyka długiej listy produktów, które powinny stać się naszym codziennym zastrzykiem energii i zdrowia.

Bycie fit – nowa filozofia życia

Bycie fit to wcale nie wyrzeczenia lub wielogodzinne sesje na siłowni. To przede wszystkim wsłuchanie się w potrzeby organizmu. Oczywiście, trzeba odrzucić produkty szkodliwe, zawierające konserwanty i ulepszacze smaków. Nie oznacza to jednak, że nasza dieta nie może być smaczna oraz równocześnie bardzo zdrowa.

Podobnie jest z aktywnością fizyczną. Ruch to zdrowie. Znajdźmy zatem ćwiczenia, które nie są dla nas szkodliwe i przynoszą czystą przyjemność. Możliwości jest wiele – po prostu nadszedł czas, żeby zacząć działać.

***

Chcesz być fit i żywić się zdrowo? Wejdź na stronę SklepAgnex i sprawdź, co powinieneś zrobić, żeby czuć się zdecydowanie lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *