fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

Odżywki dla sportowców Białko BCAA
Dieta

Odżywki dla sportowców – co trzeba o nich wiedzieć?

Odżywki dla sportowców są rozwiązaniem dla osób intensywnie ćwiczących i odbywających treningi, którym trudno jest zapewnić sobie odpowiednią dawkę substancji odżywczych wraz z dietą. Na co warto zwrócić uwagę kupując odżywki?

Czym są odżywki dla sportowców?

Odżywki zaliczane są do grupy suplementów diety, czyli preparatów, które powinny być stosowane jako uzupełnienie zbilansowanej i dobrze skomponowanej diety. Nie są lekami, więc nie mogą być stosowane jako sposób terapii jakichkolwiek chorób. W przypadku sportowców najczęściej ma miejsce zwiększone zapotrzebowanie na konkretne mikro i makro składniki jadłospisu: ich dostarczenie wraz z dietą sprawia problemy. W takim przypadku odżywki dla sportowców w szybki, bezpieczny i specjalistyczny sposób są w stanie wyrównać niedobory wynikające z intensywnych treningów. 

Różne rodzaje odżywek sportowych

Zazwyczaj osoby bardzo aktywne fizycznie, regularnie trenujące, wykazują większe niż inni zapotrzebowanie na białko. Stosowanie odżywek białkowych okazuje się wygodnym sposobem suplementowania tego składnika diety. Jednak odżywki białkowe to jedynie pewna grupa tych środków. Aktualnie jest ich tyle na rynku, że osoby po raz pierwsze stykające się z potrzebą wyboru odżywki bywają zagubione w gąszczu propozycji. Niezależnie od tego, która odżywka zostanie ostatecznie wybrana, należy zawsze stosować ją zgodnie ze wskazaniami i dawkować tak, jak zaleca to producent. W razie wątpliwości należy skonsultować się z doświadczonym trenerem i dietetykiem. 

Składniki, które mogą się znaleźć w odżywkach dla sportowców

Jednym z najważniejszych elementów diety są oczywiście witaminy. W przypadku sportowców notowane jest szczególnie wysokie zapotrzebowanie na witaminę C i wszystkie z grupy B, które wspomagają energetykę wysiłkową i sprzyjają metabolizmowi składników pokarmowych. Z kolei witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A, D, E i K odpowiedzialne są za ochronę przed wolnymi rodnikami, odporność oraz mocną budowę stawów i kości. 

W odżywkach dla sportowców nie może zabraknąć również minerałów, takich jak magnez i wapń, które wzmacniają szkielet i zapobiegają złamaniom. Część odżywek przeznaczona jest do uzupełniania elektrolitów, a więc nawadniania organizmu. Odżywki węglowodanowe to szybki zastrzyk energii niezbędnej do regeneracji po bardzo intensywnym wysiłku typu cardio. 

Częstym dodatkiem do suplementów i odżywek dla sportowców są także suplementy aminokwasowe, takie jak BCAA, glutamina, arginina, cytrulina. Ostatnio często wybieranymi odżywkami są te zawierające wartościowe kwasy tłuszczowe z grupy NNKT i MCT, a także z naturalnymi wyciągami z roślin, np. ashwagandha i żeń-szeń. 

Formy podania odżywek 

Odżywki dla sportowców dostępne są w kilku różnych formach. Najczęściej spotykane są te w proszku, do przyrządzania zawiesiny (koktajlu). Bywają jednak również odżywki w formie żelu o wysokiej koncentracji składników odżywczych przy niewielkiej objętości produktu, co sprawdza się np. w czasie maratonu. Inne popularne formy odżywek to także batony lub napoje izotoniczne. W wielu przypadkach wskazane jest stosowanie paru rodzajów odżywek, w zależności od tego, czy jest to dzień treningu czy nie oraz jakich rezultatów po odżywce oczekujemy. 

Gdzie kupować odżywki dla sportowców?

Zdaniem wielu aktywnych fizycznie osób stosujących odżywki, najwygodniejszym sposobem ich nabycia, jest zakup online. Oferta sklepów internetowych jest bardzo szeroka, a ze względu na techniczne możliwości, o wiele łatwiej jest porównać składy poszczególnych preparatów niż ma to miejsce w tradycyjnym sklepie. Dodatkowym plusem zakupów online jest również fakt, że zazwyczaj online odżywki są dostępne w bardziej atrakcyjnej cenie niż w sklepie stacjonarnym. Odżywki dla sportowców można kupić m.in. w medme sklep.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *