fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

Czy skonsultować się z dietetykiem Sygaly ostrzegawcze organizmu
Dieta

Czy skonsultować się z dietetykiem? – 10 sygnałów ostrzegawczych organizmu

Zastanawiasz się, czy konsultacja dietetyka jest wskazana? Wiele osób uważa, że wizyta u dietetyka jest konieczna tylko wtedy, gdy chcemy schudnąć. Jest to oczywiście bardzo istotny powodów, dlaczego powinniśmy skonsultować się z dietetykiem, ale nie jedyny!

Dietetyk może również pomóc poprawić ogólny stan zdrowia, poziom energii i jakość życia. Istnieje też wiele sygnałów, które mogą wskazywać, że konsultacja dietetyczna jest konieczna. Przykładowo, jeśli jesteś ciągle zmęczony, masz problemy z koncentracją lub jesteś często przeziębiony, mogą to być oznaki, że musisz zmienić swoją dietę. Jeśli nie masz pewności, czy potrzebujesz pomocy dietetyka, ten artykuł pomoże Ci zrozumieć objawy, które powinieneś jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Poznaj 10 sygnałów, które wysyła Twój organizm.

Oznaki wskazujące na konieczną konsultację dietetyka

1. Jesteś wiecznie zmęczony, nie masz kondycji

Jeśli zawsze czujesz się zmęczony, bez względu na to, ile śpisz lub nie masz energii na aktywność fizyczną i szybko się męczysz może to oznaczać, że potrzebujesz konsultacji dietetyka. Zmęczenie może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym brakiem niektórych składników odżywczych w diecie. Dietetyk pomoże zidentyfikować ewentualne niedobory i wprowadzić niezbędne zmiany w diecie.

2. Masz trudności z koncentracją

Jeśli masz problemy z koncentracją, trudno Ci się skupić na pracy, może to być znak, że potrzebujesz porady dietetyka. Słaba koncentracja może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym przemęczeniem, stresem, niedożywieniem lub złą dietą. Często te powody mogą nakładać się na siebie np. zawrotne tempo życia, sprzyja jedzeniu w pośpiechu, niezdrowych i ubogich w wartości odżywcze posiłków. Dietetyk pomoże zidentyfikować ewentualne niedobory i wprowadzić niezbędne zmiany w diecie.

3. Ciągle jesteś chory

Jeśli często chorujesz, może to być oznaka, że potrzebujesz konsultacji dietetyka. Osłabienie układu odpornościowego, może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym brakiem niektórych witamin i minerałów w diecie. Dietetyk pomoże rozpoznać Twoje problemy dietetyczne i zadba o wskazania wzbogacające Twoją dietę.

4. Masz problemy trawienne

Jeśli cierpisz na problemy trawienne, takie jak wzdęcia, zaparcia lub biegunki, są to sygnały, że potrzebujesz wizyty u dietetyka. Problemy z trawieniem mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym różnymi chorobami, ale też brakiem niektórych składników odżywczych w diecie. Dietetyk pomoże zidentyfikować ewentualne niedobory i wprowadzić niezbędne prawidłowe nawyki w Twojej diecie. Może również zidentyfikować symptomy chorobowe i w razie potrzeby zlecić dodatkową konsultację z lekarzem.

5. Ciągle odczuwasz głód lub masz zachcianki

Jeśli zwykle czujesz się głodny, może to być znak, że potrzebujesz konsultacji dietetyka. To samo tyczy się częstej ochoty na określone potrawy i podjadanie ich. Uczucie głodu oraz zachcianki mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym dieta ubogą w niektóre składniki odżywcze. Dietetyk wskaże Ci ewentualne niedobory, wprowadzi odpowiednie zmiany w Twoim planie żywieniowym.

6. Zauważasz problemy z cerą, włosami, paznokciami

Zauważasz w ostatnim problemy z cerą, nadmierną suchość lub przetłuszczanie się skóry, wypadające, łamliwe włosy oraz problemy z paznokciami. Takie objawy są wśród sygnałów ostrzegawczych, że potrzebujesz pomocy dietetyka. Powody mogą być bardzo różne, począwszy od symptomów chorobowych. Jednak źródłem problemów mogą być też niedobory witamin lub minerałów, a także nadmiar niektórych potraw np. słodkich czy ostrych oraz nietolerancje pokarmowe. Warto je skonsultować z dietetykiem i wdrożyć odpowiednie postępowanie dietetyczne.

7. Masz wahania nastroju

Jeśli odczuwasz wahania nastroju, może to być znak, że potrzebujesz wizyty u dietetyka. Zła aura, deszcz i szarówka mogą dodatkowo wpływać na obniżenie nastroju. Ważne jest jednak, że wahania nastroju mogą być spowodowane między innymi nieodpowiednią dietą, w tym niedoborem niektórych witamin i minerałów. Dietetyk pomoże zidentyfikować ewentualne niedobory, wskaże jakie badania należy wykonać, a także wskaże dobre źródła pokarmów uzupełniających Twoją dietę.

8. Jesteś niespokojny lub przygnębiony

Jeśli odczuwasz niepokój lub obniżenie nastroju, może to być oznaka, że potrzebujesz wizyty u dietetyka. Aby organizm mógł sprawnie funkcjonować, musi być zaopatrzony w odpowiednią ilość substancji odżywczych. Często proces odchudzania może wpłynąć na zmiany w organizmie, powodujące pogorszenie samopoczucia. U osób z pogorszonym nastrojem, mogą nawet wzrosnąć zapotrzebowania na niektóre substancje odżywcze. Warto skonsultować z dietetykiem, jak wzbogacić dietę o niezbędne wartości odżywcze, zachowując jednocześnie odpowiedni bilans kaloryczny.

9. Masz problemy ze snem

Jeśli masz problemy ze snem, może to być znak, że potrzebujesz skonsultować się z dietetykiem. Problemy ze snem mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym brakiem niektórych składników odżywczych w diecie. Dietetyk pomoże zidentyfikować niedobory składników odżywczych, a także określi na ile godzin przed snem, powinieneś spożywać ostatni posiłek. Dodatkowo określi produkty, które mogą być zbyt ciężkostrawne dla Twojego organizmu.

10. Chcesz poprawić swój ogólny stan zdrowia

Jeśli chcesz poprawić swój ogólny stan zdrowia, może to być powód wskazujący, że potrzebujesz konsultacji dietetyka. Dietetyk może pomóc zidentyfikować wszelkie niedobory w diecie i wprowadzić niezbędne zmiany, które pomogą Ci poprawić stan zdrowia. Odpowiednia dieta ma wpływ m.in. na kondycję fizyczna, umysłową, młody wygląd, ale też może przyczyniać się do zapobiegania wielu chorobom.

Czy skonsultować się z dietetykiem? – wnioski

Jeżeli zauważasz u siebie, którąkolwiek z powyższych oznak, to powinieneś skonsultować się z dietetykiem. Taka konsultacja może pomóc uniknąć Ci wielu poważniejszych problemów zdrowotnych, wynikających z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Poza tym porada dietetyka jest też konieczna przy wprowadzaniu diet eliminacyjnych tj. dieta wegańska, czy dieta ketogeniczna. Nie warto samodzielnie eksperymentować z dietą – pamiętaj że, nawet skuteczna dieta, czy suplementacja stosowana przez Twojego znajomego, niekoniecznie może być właściwa dla Ciebie oraz dla potrzeb Twojego organizmu. Warto zacząć od wskazówek dietetycznych uzyskanych od specjalisty i wdrożyć odpowiednie nawyki żywieniowe, dobrane do potrzeb Twojego organizmu. Ponadto konsultacja dietetyka może być przeprowadzona online, dzięki czemu szybko i łatwo możesz znaleźć dogodny dla siebie termin.

Źródła:

  1. Obraz autorstwa Freepik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *