Trening w upalny dzień
Trening

Upał a aktywność fizyczna – jak mądrze uprawiać sporty w lecie?

Upał a aktywność fizyczna

Gorące lato nie sprzyja podejmowaniu aktywności fizycznej – a to doskwierający upał zniechęca do ćwiczeń, a to szykujemy się do urlopu, w trakcie którego planujemy głównie wylegiwać się na plaży i nie odmawiać sobie lokalnych pyszności na talerzu. Czy warto rezygnować z uprawiania sportu na czas wakacji? Oczywiście, że nie! Jak ćwiczyć z głową w trakcie gdy termometry wskazują bardzo wysoką temperaturę? Jaką formę aktywności najlepiej wybrać?

Żar lejący się z nieba w upalne dni nie pozostaje bez wpływu na naszą formę i samopoczucie. Ciężej nam zmobilizować się do wysiłku, motywacja do uprawiania sportu spada. Jeśli jednak zignorujemy warunki pogodowe i będziemy intensywnie ćwiczyć jak dotychczas, to nasz organizm może się zbuntować. Zawroty głowy, omdlenia, przemęczenie czy odwodnienie – to tylko kilka możliwych negatywnych scenariuszy po treningu. Oto kilka sposobów na to jak nie rezygnować z uprawiania sportów, a jednocześnie ćwiczyć z głową.

Trening w upalny dzień? Stosuj trzy zasady!

Zasada pierwsza

Zrezygnujmy z forsownego wysiłku w godzinach, w których upał doskwiera najmocniej czyli między godziną 11 a 18. Lepiej ćwiczyć z samego rana – mamy wtedy najwięcej energii, poza tym poranna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze funkcjonowanie oraz wydolność w ciągu dnia. Drugą opcją jest wieczorny trening, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami, ponieważ wówczas stężenie pyłków jest mniejsze, a więc mniej uciążliwe organizmu.

Zasada numer dwa

Zadbajmy o dobre nawodnienie, i to jeszcze przed ćwiczeniami. Pozwoli to być bardziej wydajnym i zmniejsza ryzyko odwodnienia w trakcie uprawiania sportu – na godzinę lub dwie przed planowaną aktywnością warto wypić ok. 0,5-1 litra niegazowanej, najlepiej lekko schłodzonej wody. Podczas treningu zawsze pijmy małymi łykami, nigdy zachłannie. Można też sięgnąć po napój izotoniczny, który pomoże uzupełnić stracone z potem elektrolity, zwłaszcza magnez, sód i potas. Zwróćmy jednak uwagę na jego skład – większość z tego rodzaju napojów jest niestety dosładzana.

Zasada trzecia

Zadbajmy o odpowiedni strój w trakcie ćwiczeń. Bawełniany T-shirt i spodenki to najgorszy wybór na czas upałów – bawełniane ubrania nie tylko wchłaniają wilgoć, ale również zatrzymują ją na skórze. Efekt? Będziemy zgrzani i zalani potem. Lepiej zadbać o strój dostosowany do uprawiania sportu, który umożliwi odprowadzanie wilgoci i pozwoli skórze oddychać, a do tego zapewni swobodę ruchów. Jeśli planujemy uprawiać sport na świeżym powietrzu, obowiązkowym elementem stroju są: czapka, najlepiej z daszkiem oraz dobre okulary przeciwsłoneczne.

Sporty w sam raz na gorące dni

A co jeśli nawet pomimo stosowania powyższych zasad uprawianie aktywności fizycznej przestaje być dla nas w gorące dni przyjemnością? W dalszym ciągu nie oznacza to, że powinnyśmy machnąć na sport ręką i położyć się na kanapie. Możemy albo zmniejszyć intensywność ćwiczeń albo znaleźć inny sposób, aby być aktywnym w tym czasie.

Nie jesteśmy w stanie biegać w upalny dzień? Spróbujmy nordic walking – nawet jeśli dziarski marsz nie zmęczy nas tak samo jak bieg, to jednak to zawsze dobra dawka ruchu.

Idealnym sportem, nawet w gorące dni, jest jazda na rowerze. Z pracy, do pracy, w weekend – jeżdżąc na stylowym rowerze jak np. Le Grand, poczujemy wiatr we włosach, przyjemną ochłodę a jednocześnie spalimy trochę kalorii i zadbamy o swoje zdrowie.

Wśród sportów, które można uprawiać na świeżym powietrzu warto wspomnieć kajakarstwo. Należy jednak pamiętać, że w upalny dzień nie szybkie tempo i dynamika powinny być dla nas najważniejsze, ale przepłynięty dystans. Każdy powinien wiosłować we własnym tempie i często robić przerwy na spokojne dryfowanie po jeziorze.

Równie dobrym pomysłem jest pływanie. W gorące dni, na otwartym basenie możemy odpocząć, schłodzić się, a przy tym zadbać o dobrą sylwetkę. Dla osób, które wolą trenować nieco intensywnej, najwłaściwszą opcją będzie klimatyzowany basen, na którym spokojnie wykonają swój trening w upalny dzień. Panie równie chętnie mogą wybrać także zajęcia z np. aqua aerobiku.

Na klimatyzowanej sali gimnastycznej i siłowni warto w tym czasie spróbować także np. gry w siatkówkę, tenisa, czy wspinaczki na ściankę.

I pamiętajmy – najważniejsze w uprawianiu sportu w trakcie upałów są umiar i rozwaga. Jeżeli tylko poczujemy, że coś jest nie tak, zaczną nam doskwierać bóle czy zawroty głowy, poczujemy się słabo – zrezygnujmy z ćwiczeń.  Aktywność fizyczna powinna być przyjemnością oraz sprzyjać, a nie szkodzić, naszemu zdrowiu.

6 Comments

 • Gośku

  Mam nadzieję, że w tym roku lato dopisze i będziemy mieć problem z upałami, a nie z deszczami. Lubię pojeździć na rolkach, a tu często “mokra nawierzchnia”…

 • Misia19

  Przy mojej wadze to na ten czas, chyba tylko pływanie. Jak jest tak gorąco to niestety szybciej się męczę. Trochę się wstydzę na basenie, ale od czegoś trzeba zacząć.

  • Fitblogerka

   Nie masz się czego wstydzić, tylko raczej powinnaś być z siebie dumna, że się zmotywowałaś do pływania. Super i kciuki za regularne treningi. Na pewno wkrótce zaczniesz zauważać wiele pozytywnych efektów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *