fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

Skakanie na skakance. Czy skakanka odchudza
Trening

Skakanie na skakance – efekty, Q&A

Skakanie na skakance, kojarzy się wielu osobom z dzieciństwem, ale ze względu na swoje zalety taki trening jest często wybierany przez wielu sportowców, między innymi bokserów czy koszykarzy. Dlaczego skakanka?

Co daje skakanie na skakance?

 • Pozwala na spalanie kalorii
 • Poprawia ogólną koordynację ruchową oraz kondycję, zwiększa skoczność i zwinność
 • Jest to ćwiczenie wielostawowe. Powoduje wzmocnienie mięśni nóg, pośladków, brzucha, a także mięśni ramion.

Czy skakanka odchudza?

Skakanka angażuje ruchowo całe ciało. Skakanie na skakance wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, pomagając w walce z nadwagą i w zgubieniu zbędnych kilogramów. Należy ćwiczyć minimum 30 minut, aby wydajnie spalać tkankę tłuszczową.

Co daje skakanie na skakance

Ile kalorii spala skakanie na skakance?

Trening na skakance wymaga sporego nakładu energii. Możemy wykonywać klasyczne skoki na skakance – obunóż lub przeskakując z nogi na nogę, a także dowolnie je urozmaicać. Skakanie na skakance przez 30 minut, pozwala spalić około 250 – 350 kcal. Ilość spalonych kalorii zależy od tego, czy skaczemy bardziej rekreacyjnie, czy intensywnie.

Czy skakanka daje takie same efekty jak bieganie?

Skakanie na skakance daje podobne efekty jak bieganie, pod względem spalanych kalorii. Poniżej przykładowe obliczenia spalanych kalorii dla wagi ciała 60 kg. Obliczenia wykonano przy użyciu kalkulatora kalorii – przy pomocy tego narzędzia, można wykonać je samemu, dla swojej wagi.

 • wolne bieganie (7,5 km/h) przez 30 min = 243 kcal
 • szybkie bieganie (12 km/h) przez 30 min = 360 kcal
 • rekreacyjne skakanie na skakance przez 30 min = 246 kcal
 • intensywne skakanie na skakance przez 30 min = 297 kcal

O ile podczas biegania, czy jazdy na rowerze, pracują tylko niektóre grupy mięśni, skakanie oddziałuje na cały aparat ruchu. Taki trening ładnie rzeźbi mięśnie nóg – kształtują się one bez nabierania obiętości. Ponadto kształtuje mięśnie brzucha i wyszczupla talię. Ruch rąk wykonywany podczas skakania umożliwia bardzo delikatne budowanie mięśni ramion, barków i klatki piersiowej. Skakanka powinna być zatem ulubiona przez kobiety.

Oprócz tego podskoki, według badań medycznych, wpływają na pracę jelit. Skakanie działa hamująco na produkcję greliny, czyli hormonu wpływającego na odczuwanie głodu. Można więc spokojnie trenować.

Jaką skakankę wybrać?

Na rynku odnajdziemy wiele modeli skakanek – Jaką skakankę wybrać? Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych cech skakanki, aby dostosować wybór do własnych potrzeb treningowych.

Obecnie skakanki stały się wyspecjalizowane, a zastosowane w nich rozwiązania pozwalają na zrealizowanie konkretnych celów fitness. Przykładowo niektóre skakanki mają obciążniki wbudowane w uchwyty. Dzięki temu, obok treningu cardio, wykonujemy dodatkowy trening mięśni ramion i klatki piersiowej.

Skakanki przeznaczone do treningu mają takie cechy jak:
 • stalowa linka
 • uchwyty z łożyskami kulkowymi
 • lekkie lub obciążone uchwyty (w zależności od potrzeb treningowych)
 • wbudowany licznik, który pozwala kontrolować przebieg treningu

Zdecyduj, jakie są Twoje cele treningu na skakance – utrata masy ciała, wzmocnienie mięśni czy poprawa kondycji? Aby wybrać odpowiednią skakankę, która posiada funkcje, jakich potrzebujesz, sprawdź ranking dobrych skakanek z licznikiem.

Jaka powinna być długość skakanki?

Większość sprzedawanych skakanek ma długość powyżej 3 metrów. Konstrukcja rączek pozwala na samodzielne skrócenie długości skakanki.

Aby dobrać długość skakanki, chwytamy obie rączki skakanki jedną dłonią i stajemy stopą na środku linki. Naciągamy linkę wzdłuż ciała i sprawdzamy dokąd sięgają końce linki skakanki. Powinny one sięgać pod pachę.

Jaka powinna być długość skakanki Fitblog
Źródło: Velitess

Dodatkowo długość skakanki można zweryfikować podczas skakania. Skakanka podczas skoku powinna lekko stykać się z podłogą. Jeśli nie dotyka podłogi, to jest za krótka, jeśli zaś styka się z podłogą przed nami tzn. jeszcze przed stopami, to jest za długa.

Jakie są przeciwskazania do treningu na skakance?

Skakanie na twardej powierzchni jest niewskazane dla osób z problemami związanymi z ruchomością stawów. Intensywne skakanie na skakance nie jest także polecane osobom z bardzo dużą nadwagą lub cierpiącym na otyłość. Podobnie będzie ono nadmiernie obciążać stawy. W takim wypadku lepiej wybrać szybki marsz lub marszobieg albo pływanie. Trening na skakance powinien być też unikany przez osoby z niewydolnością krążenia i serca.

Zawsze wybierając taki rodzaj treningu,należy pamiętać o sportowych amortyzujących butach, które pomogą zminimalizować nacisk na stawy i ryzyko kontuzji.


Podsumowując, jeżeli możecie pozwolić sobie na taki rodzaj treningu, warto jest mieć skakankę w swojej mini domowej siłowni, a także wykorzystywać ją do treningu na świeżym powietrzu. Zasady takiego treningu zna każdy i nie potrzebujemy do niego trenera. Ponadto skakanka zajmuje mało miejsca, dlatego łatwo zabrać ją ze sobą w podróż i trenować w wybranym momencie i miejscu.

3 KOMENTARZE

 1. Właśnie przymierzam się do kupna skakanki. Dzięki za wyjaśnienie długości. A mogłabyś mi jeszcze podpowiedzieć, czy lepsze są cienkie rączki, czy grubsze? Zauważyłam, że są dwa rodzaje i zastanawiam się, czy to ma jakieś znaczenie.

  • Cześć Irmina. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi tu głównie o wygodne trzymanie rączek skakanki i ich dostosowywanie się do dłoni.
   Moim zdaniem w drobnej kobiecej dłoni lepiej leżą cienkie rączki – trenuję właśnie z takim typem skakanki. Są one również lekkie, dzięki czemu nie odciążają delikatnego kobiecego nadgarstka. Pozwala to na szybsze tempo obrotów wykonywanych skakanką, a tym samym większą ilość skoków i spalanych kalorii.
   Mężczyźni częściej wybierają grubsze rączki skakanki – taki kształt jest dla nich bardziej ergonomiczny. Ponadto grubsze rączki mają często dodatkowe (wyjmowane lub nie) obciążniki, pozwalające na intensywniejsze budowanie mięśni ramion.
   Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *