fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

ab crack
Trening

Ab crack – nowy trend fit w social media czy zdrowa sylwetka?

Ab crack – nowy trend fitness

Pojęcie ab crack zostało rozpowszechnione w social mediach, w szczególności na Instagramie i zyskało popularność dorównującą frazie thigh gap promującej szczupłe uda. Ten najświeższy trend w rzeźbieniu brzucha u kobiet jest obecnie pożądany bardziej niż klasyczny „sześciopak”. Modę na tak bardzo szczupły brzuch z delikatnie zarysowanymi mięśniami wylansowały modelki fitness, których fit sylwetki są inspiracją i celem treningowym dużej liczby kobiet dbających o swój wygląd.

Co to jest ab crack?

Ab crack to pionowa linia na brzuchu dzieląca mięsień prosty brzucha na pół.  Jest on również niczym innym jak widoczną przez powłoki skórne strukturą anatomiczną o nazwie kresa biała (łac. linea alba). Kresę białą, czyli splot zbitych włókien kolagenowych ciągnących się od mostka aż do spojenia łonowego, ma każdy z nas. Zwykle jest ona niewidoczna, ukryta pod warstwą skóry i tkanki tłuszczowej.

Instagramowe fitspiracje vs rzeczywistość

Wyeksponowanie ab cracku wymaga szczupłej sylwetki, subtelnej rozbudowy mięśni prostych oraz charakterystycznej dla zdjęć fitness pozy napinającej brzuch na bezdechu. Warto również podkreślić, że to, co widzimy na zdjęciach to wynik specjalnej pozy, odpowiedniego oświetlenia, a niejednokrotnie także retuszu w programach komputerowych.

Nic więc dziwnego,  że ab crack obecny na większości postów Instagramowych fitblogerek, zdecydowanie trudniej spotkać u dziewczyn w realnym świecie.

Trend fit vs zdrowie

Każdy sezon to kolejne, coraz trudniej osiągalne trendy sylwetkowe – szczupłe uda z przerwą między nimi, wydatne pośladki, a teraz ab crack. Moda na fit ciało często wiążę się z wieloma wyrzeczeniami i godzinami spędzonymi na ćwiczeniach. Niestety, nie zawsze trend fit oznacza zdrowie. Ab crack, czyli pionowa linia na brzuchu wygląda niepozornie, jednak jej uzyskanie może być tak samo wyczerpujące, jak zrobienie „kraty”. To nie tylko efekt treningu mięśni brzucha, lecz przede wszystkim uwarunkowań genetycznych połączonych z rygorystyczną dietą redukującą tkankę tłuszczową.

Trzeba zaznaczyć, że skrajnie niska procentowa zawartość tkanki tłuszczowej jest niezdrowa, gdyż:

 • może prowadzić do zaburzeń hormonalnych
 • utraty miesiączki
 • problemów psychologicznych o typie eating disorders

Czy można zdrowo zrobić ab crack?

Ab crack pojawia się u osób szczupłych i wysportowanych, chociaż zdarzają się przypadki, że to geny są czynnikiem decydującym.

Brzuch zdrowej, nawet bardzo smukłej osoby o budowie lekkoatlety wygląda inaczej w zależności od:

 • pory dnia
 • przyjętej pozycji ciała
 • stopnia najedzenia
 • dnia cyklu miesiączkowego u kobiet

Ciało człowieka nie jest przecież rzeźbą, która prezentuje się tak samo perfekcyjnie przez całą dobę. Różne nierealne cele podyktowane wizerunkiem wykreowanym w social mediach bardzo często prowadzą więc do zaburzeń odżywiania i innych zdrowotnych problemów. Chcąc zrobić ab crack trzeba zachować racjonalne podejście do idealnych sylwetek promowanych w mediach społecznościowych oraz mądrze ocenić ewentualne zyski i straty wynikające z bezkompromisowych planów dietetyczno-żywieniowych.

Ab crack Trening

Pionowa linia na brzuchu nie będzie widoczna, jeśli mięśnie brzucha są ukryte pod tkanką tłuszczową. Dlatego pierwszym etapem robienia ab cracku jest zmniejszenie procentowej zawartości tłuszczu dzięki diecie redukcyjnej. Powinna ona być wysokobiałkowa, zawierać odpowiednią ilość zdrowych tłuszczy, a jednocześnie ograniczać węglowodany, zwłaszcza cukry proste.

W drugim etapie, po schudnięciu (z zachowaniem zdrowych norm) i odsłonięciu mięśni, warto dołączyć do treningu ćwiczenia na konkretne partie mięśniowe, które podkreślają obecność kreski rozdzielającej brzuch.

Ab crack Trening – wybrane ćwiczenia na mięśnie brzucha

 • Klasyczne brzuszki
 • Brzuszki ze skrętem
 • Nożyce w leżeniu płaskim na plecach
 • Unoszenie nóg do pozycji świeci w leżeniu na plecach
 • Plank (czyli deska), także te na boku
 • Przyciąganie kolan do ramion w pozycji do deski
 • Skręty tułowia siedząc na ziemi ze stopami oderwanymi od podłoża (tzw. russian twist)
 • Unoszenia kolan do klatki piersiowej w zwisie na drążku

Pamiętaj, że wykonując jakiekolwiek izolowane ćwiczenie na brzuch, należy na wdechu mocno spinać mięśnie brzucha, co pozwoli zachować odpowiednią postawę ciała podczas ruchu.

5 KOMENTARZY

 1. Hej, bardzo przyjemnie czyta sie to co piszesz dobrze, że nic nie ukrywasz przed czytelnikiem. zostawiam „subskrypcje” i czekam na wiecej

  • Dziękuję be-active 🙂 Fitblogerka też musi być trochę samokrytyczna 😉 A tak poważnie warto prowadzić aktywny livestyle, dbać o kondycję, zdrową dietę – to powinien być nasz plan. Dzięki niemu zyskamy zdrowo wyglądającą sylwetkę, dobry humor, energię itd. Można znależć inspirację i motywację do treningów i aktywnego trybu życia na wielu fitblogach (po to też prowadzę mój fitblog), ale na pewno naszym celem nie może być nierealna sylwetka ze zdjęcia obrobionego w photoshopie, na którym dziewczyna wygląda jakby miała 40 cm w tali, „kratę” na brzuchu i przy tym brazylijskie pośladki. No cóż, można by wiele powiedzieć na ten temat i pewnie mógłby powstać kolejny wpis 😉

   • Kiedy zobaczyłam u siebie tą linię to myślałam, ze coś ze mną jest nie tak. 8 miesiecy temu urodziłam dziecko i chodzilam do fizjo, która stwierdziła rozejscie mięśni prostych. Ćwiczyłam, chodziłam ja wizyty do fizjoterapeutki uroginekologicznej i wszystko wróciło do normy. Ostatnio schudłam i nagle zauważyłam u siebie tą linię. Byłam pewna, ze się zaniedbalam i powróciło rozejscie mięśni, co było dziwne, bo większość (choć nie wszystkie) zasad przestrzegalam. Pocieszylas mnie kiefy okazało się, ze taka linia to nic zlego 😁

   • Dziękuję Ci za komentarz ❤ I bardzo ważne! Ab crack to nie jest to samo co rozejście mięśnia prostego brzucha (RMPB).
    Ab crack wynika z rozbudowy właśnie mięśnia prostego i niskiej zawartości tkanki tłuszczowej na brzuchu – co podkreśla naturalną pionową linię tzn. kresą białą. Kresa biała naturalnie ma szerokość ok 10 mm. Taka podkreślona linia stała się baaaaardzo modna m.in. dzięki brzuszkowi jednej z topowych modelek Emily Ratajkowski. Wiele kobiet pragnie mieć właśnie taki brzuch z taką linią 😁. Jednak tutaj cały czas jesteśmy przy podkreślaniu naturalnie biegnącej linii!
    Rozejście mięśnia prostego brzucha jest to nienaturalny odstęp pomiędzy prawą i lewą stroną mięśnia prostego – może on mieć nawet około 5 cm szerokości. Taki rozstęp jest niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego po porodzie fizjologicznym lub cesarskim cięciu są zalecane odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia, aż do momentu zmniejszenia się rozejścia do ok. 1-2 cm i fizjoterapia po ciąży jest bardzo korzystna. Zdjęcie jak układa się mięsień prosty przy rozejściu oraz więcej informacji na temat RMBP znajdziesz w artykule: https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79333,25281522,rozejscie-miesnia-prostego-brzucha-czesto-same-sobie-szkodzimy.html Tutaj już wchodzimy w temat medyczny, dlatego po ciąży stan mięśni brzucha należy konsultować z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *