fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

Jak zadbac o stawy
Motywacja

Jak zadbać o stawy?

Problemy ze stawami wbrew pozorom nie są jedynie domeną osób w podeszłym wieku. Dolegliwości z nimi związane dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn w średnim wieku. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Dobra wiadomość jest taka, że na większość z nich mamy wpływ. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć jak zadbać o stawy, aby służyły nam jak najdłużej.

Ruch przede wszystkim

Za największego sprzymierzeńca zdrowia od lat uznaje się ogólną aktywność fizyczną. Umiarkowany, ale regularny ruch ma również bardzo korzystny wpływ na tkankę chrzęstną naszych stawów. Każdy spacer poprawia ich ukrwienie, co opóźnia powstawanie mini uszkodzeń i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania stanów zapalnych. Którą aktywność wybrać? Najlepiej taką, którą lubimy np. pływanie, jazda na rowerze czy coraz modniejszy nordic walking. Również joga korzystnie wpływa na kondycję naszych stawów. Jeśli jednak mamy już jakieś kłopoty np. z kolanami zdiagnozowane przez lekarza należy wybrać ćwiczenia nieobciążające stawów. Unikajmy biegania czy aktywności wymagających gwałtownych wyskoków i wypadów np. tenisa. Oczywiście nie oznacza, to, że mamy już do końca życia z nich rezygnować. Warto pozostać pod opieką specjalisty, uczęszczać na zabiegi, które poprawią stan naszych stawów oraz sięgnąć po preparaty na stawy, które mogą pomóc w ich regeneracji.

Dbajmy o właściwą wagę ciała

O ile nasze stawy lubią ruch, o tyle zdecydowanie źle znoszą nadmierne obciążenia, którym są poddawane ze względu na zbyt dużą wagę naszego ciała. Otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn zwyrodnień stawów.
Nadmierna waga ciała, która występuje już u milionów Polaków, dotyka ich podwójnie. Po pierwsze cierpią na tym ich stawy, głównie kolana i biodra, po drugie osoby otyłe rezygnują z aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla utrzymania dobrej kondycji stawów. Mamy więc do czynienia z pułapką błędnego koła, z której trudno wyjść.
Chcąc cieszyć się dobrym stanem naszych kolan czy bioder do późnej starości warto robić wszystko, aby utrzymać wagę ciała na właściwym poziomie. W tym miejscu możemy płynnie przejść do punktu kolejnego, czyli odżywiania.

Właściwa dieta to zdrowe stawy

Odpowiadając już po części na pytanie, jak zadbać o stawy? Wiemy, że ruch i właściwa masa ciała mają na nie korzystny wpływ. Pora zająć się dietą, która podobnie jak ruch ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Odpowiednio zbilansowana dieta zapewnia nam nie tylko niezbędną energię do codziennego funkcjonowania, ale w długim terminie pozwala zapobiegać lub ograniczać skutki wielu schorzeń. Dieta bogata w białko, kwasy omega-3 oraz witaminę D, ma znakomity wpływ na zdrowie naszych stawów. Ryby, orzechy, awokado, oliwa z oliwek powinny znaleźć się w naszym codziennym menu. Podobnie jak witamina D nazywaną witaminą słońca. Jej niedobór może bowiem sprzyjać powstawaniu osteoporozy. Dobra dieta przez długi czas jest w stanie zastąpić przyjmowanie różnych preparatów wspomagających stawy typu Pafoscan, lub wesprzeć ich działanie, jeśli pomimo diety nasze stawy będą tego wymagać. Wyjątkiem są osoby, które aktywnie uprawiają sport. Wówczas preparaty dostępne na stronie https://pafoscan.pl/32-preparaty-na-stawy mogą być idealnym uzupełnieniem diety.

Zdrowy styl życia to zdrowsze stawy

Bez wątpienia styl życia, jaki prowadzimy, ma wpływ na to jak będziemy funkcjonować w starszym wieku. Współczesny świat oparty o pracę biurową, która ogranicza aktywność do minimum, w połączeniu z dietą bogatą w przetworzoną żywność, nie sprzyja naszemu zdrowiu. Im szybciej wdrożymy w nasze codzienne życie zdrowe nawyki, tym lepiej. Nigdy nie jest za wcześnie, aby o siebie zadbać. Perspektywa sprawności na starość i wspólnych zabaw z wnukami może być tu doskonałą motywacją do podjęcia niezbędnych zmian.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo przydatny artykuł. Miałam kiedyś problemy ze stawami właśnie. Zmieniłam dietę, więcej sie ruszam i teraz jest duzo lepiej. Warto też pamiętać, żeby zrobić sobie usg stawów i jednak udać się chociaż pare razy do fizjo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *