Rodzaje operacji bariatrycznych
Fit news

Rodzaje operacji bariatrycznych

Chirurgiczne leczenie otyłości niekiedy jest ostatnim ratunkiem dla osób zmagających się z otyłością typu III. Szacuje się, że wskazania do operacji bariatrycznych ma aż pół miliona Polaków. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to metoda odchudzająca, a wspomagająca odchudzanie. Bez zmiany nawyków żywieniowych efekty będą mierne i krótkotrwałe.

Balon żołądkowym czyli implantacja

Operacja polega na umieszczeniu wewnątrz żołądka balonu, który pozostaje tam tylko na określony czas, czyli do momentu, w którym pacjent osiągnie prawidłową masę ciała i odpowiednie BMI. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wprowadzeniu pustego woreczka do żołądka przy pomocy gastroskopu, który następnie wypełniany jest roztworem z soli fizjologicznej. Tak wypełniony balon powoduje ucisk na ściany żołądka, co daje wrażenie sytości. W wyniku tego pacjent nie odczuwa „wilczego głodu”, dzięki czemu spożywa mniej pokarmów. Kiedy pacjent osiągnie zamierzony cel, balonik jest usuwany. Konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety i wprowadzenie aktywności fizycznej, by nie zaprzepaścić rezultatów uzyskanych dzięki operacji bariatrycznej.

Bypass żołądkowy powodujący ograniczenie spożywania posiłków

Operacja wykonywana jest laparoskopowo i polega na wytworzeniu niewielkiego zbiornika z górnej części żołądka, wyjaśnia ekspert Allecco. Ma on pojemność około 30 ml, przez co szybko się wypełnia i powoduje uczucie sytości. Taka modyfikacja układu pokarmowego sprawia również, że enzymy trawiące wchodzą w reakcję z pokarmem dopiero na końcu jelita cienkiego. Sprawia to, że organizm wchłania mniej kalorii.

Opaska żołądkowa dzieląca żołądek na dwie części

Ten rodzaj operacji bariatrycznej refundowany jest przez NFZ i polega na podzieleniu żołądka na dwie części. W pierwszej z nich mieści się niewiele pokarmu, dzięki czemu bardzo  szybko odczuwa się sytość. Metoda ta wymaga jednak przestrzegania specjalnej, płynnej diety. Opaska może być zdjęta w każdej chwili.

Rękawowa resekcja żołądka, czyli wycięcie fragmentu żołądka

Do wykonania operacji również używa się laparoksopu. Podczas zabiegu usuwana jest część żołądka, dzięki czemu zmniejsza się jego objętość. Dodatkowo usuwany jest ten fragment, który nie wydziela greliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. Ten rodzaj operacji bariatrycznej wymaga bezwzględnej zmiany w nawykach żywieniowych – konieczne jest spożywanie mniejszych i rozdrobnionych porcji. Operacja jest refundowana przez NFZ, ale można wykonać ją również prywatnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *