skuteczna rehabilitacja po wypadku
Fit news

Skuteczna rehabilitacja po wypadku

Nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się każdemu, nawet osobie wyjątkowo ostrożnej i uważnej. Nie da się tego przewidzieć i zareagować odpowiednio wcześniej, zwłaszcza że losowe wypadki mogą zdarzyć się właściwie wszędzie, nawet we własnym domu. Wówczas często konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji, ponieważ tylko dzięki niej można wrócić do pełnej sprawności. Bardzo często zbawienne w takiej sytuacji jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, dzięki któremu można liczyć na kompleksową opiekę medyczną.

Na czym polega rehabilitacja?

Najprostsza definicja rehabilitacji, przyjęta zresztą przez Światową Organizację Zdrowia, to przywracanie człowieka społeczeństwu. Na proces ten składa się kilka elementów, takich jak rehabilitacja medyczna, społeczna oraz zawodowa – pomysł rehabilitacji kompleksowej wywodzi się z Polski.

Taki sposób rehabilitacji jest najbardziej skuteczny, ponieważ pacjentem zajmuje się zespół profesjonalistów, którym kieruje osoba specjalizująca się w rehabilitacji medycznej. W skład zespołu najczęściej wchodzą następujące osoby: fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, logopeda, psycholog, neuropsycholog. Oczywiście skład zawsze jest dobierany indywidualne do potrzeb pacjenta.

Jak rozpoczyna się proces rehabilitacji?

Rehabilitacja odbywa się wyłącznie na skierowanie, które pacjent otrzymuje od swojego lekarza. Następnie konieczny jest wybór konkretnej placówki, w której wykonywane będą zabiegi – należy to zrobić w ciągu 30 dni od wystawienia skierowania. Proces rehabilitacji może przebiegać w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych lub domowych, a także w oddziale lub ośrodku dziennym. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://www.metlife.pl/o_metlife/blog/rehabilitacja-po-wypadku-jak-przeprowadza-sie-ja-najskuteczniej/.

Oczywiście nie istnieje jedna, skuteczna metoda, która pozwoli na powrót do życia prowadzonego przed nieszczęśliwym wypadkiem. Z tego właśnie względu poszczególne zabiegi oraz specjaliści dobierani są indywidualnie, w zależności od doznanego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku, gdy oprócz rehabilitacji fizycznej, potrzebny jest także inny rodzaj wsparcia, np. psychologa, to specjalista ten włączany jest w proces rehabilitacji.

Rehabilitacja państwowa czy prywatna?

Efektem nieszczęśliwego, poważnego wypadku może być uraz, który przez długi czas uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Wówczas powrót do pracy oraz samodzielnego życia często wymaga szybkiego działania i natychmiastowego wdrożenia rehabilitacji. Czas odgrywa tu bardzo dużą rolę, ponieważ zbyt długie zwlekanie z rehabilitacją może doprowadzić do tego, że kontuzja będzie sprawiać problemy do końca życia. Tymczasem na bezpłatne wsparcie w ramach posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego trzeba czekać bardzo długo – zwykle nawet kilka miesięcy lub dłużej.

W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie prywatne, dzięki któremu można otrzymać finansowanie rehabilitacji. W ten sposób można szybko przystąpić do niezbędnych zabiegów, takich jak leczenie polem elektromagnetycznym, prądami czy zimnem. Wszystko to bez długiego oczekiwania w kolejkach i tracenia cennego czasu.

2 komentarze

  • Megi

    Mi właśnie bardziej pomógł fizjoterapeuta niż lekarz. Lekarz przepisał mi tylko leki przeciwbólowe i zwiotczające mięśnie kręgosłupa. Powiedział, że ból minie po około dwóch, trzech tygodniach – miałam potłuczenia, pourazowe napięcia mięśni. Prześwietlenia nic nie wykazały. Jednak ból nie mijał. Nie dostałam nawet skierowania na żadną rehabilitację. Na rehabilitację wysłała mnie mama. Poszłam kilka razy na sesje z fizjoterapeutą i „poskładał mnie” od nowa! Polecam

    • Fitblogerka

      Popieram, ja też korzystam teraz z pomocy fizjoterapeuty, ale wszelkie badania też są potrzebne, żeby sprawdzić, czy nie powstał jakiś poważniejszy uraz. – Tak jak wspominałam na FB, ostatnio drugi kierowca wjechał w tył mojego auta. Na ostrym dyżurze w szpitalu zrobili mi prześwietlenie rentgenowskie odcinka szyjnego. A prywatnie robiłam jeszcze rezonans magnetyczny, który jest dokładniejszym badaniem. W przypadku kręgosłupa lepiej wszystko dokładnie sprawdzić. I dobra rehabilitacja to podstawa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *