fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

odblaski do biegania ważne zimą
Fit Nowości

Odblaski do biegania – ważne szczególnie zimą

Bieganie ma wiele zalet. Aktywność fizyczna pozwala wyeliminować stres, ukoić nerwy i zapewnić sobie lepszy sen. Zapaleni biegacze nie rezygnują z treningów nawet zimą, kiedy panujące na zewnątrz warunki są szczególnie trudne. Wystarczy dobre przygotowanie, a bieganie zimową porą będzie tak samo bezpieczne i przyniesie tyle samo satysfakcji, co latem.

Wygodne obuwie, ciepła odzież, termoaktywna bielizna i gadżety umożliwiające kontrolowanie przebytego dystansu to nie wszystko. Przydarzą się jeszcze odblaski, dzięki którym będziesz dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Dlaczego odblaski dla biegaczy są ważne?

Świadomość na temat zagrożeń wynikających z braku noszenia odblasków wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niektórzy zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i traktują odblask jako zbędny dodatek. W rzeczywistości ten dodatek może uratować życie.

Wystarczy spojrzeć na statystyki wypadków z udziałem pieszych. W 2018 roku odnotowano 7 548 wypadków z udziałem pieszych, z czego śmierć poniosły 803 osoby. Być może, gdyby każda z tych osób miała na sobie odblask, wypadków dałoby się uniknąć.

Ciemność, mgła, opady śnieżne – to wszystko powoduje, że poruszających się przy drodze pieszych czasem trudno jest zobaczyć. Nieposiadającego odblasków pieszego kierowca widzi w ostatniej chwili, kiedy na właściwą reakcję może być już za późno. Wystarczy jednak, że założy on na siebie odblask, a kierujący pojazd ma szansę zauważyć go już ze 150 metrów. To tylko mały gadżet, a może uratować życie.

Czy odblaskowe akcesoria dla biegaczy są obowiązkowe?

W świetle prawa obowiązek noszenia odblasków nałożony jest wyłącznie na pieszych, którzy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Według raportu przygotowanego przez Komendę Główną Policji zdecydowana większość wypadków w 2018 roku, bo aż 22 560 (71,2% ogółu) miało miejsce w obszarze zabudowanym, a 9 114 poza nim (28,8% ogółu). Okazuje się zatem, że piesi poruszający się po terenie zabudowanym także powinni sięgnąć po odblaski.

Odblaski są małe, lekkie i tanie. Noszenie większości z nich nie sprawia dyskomfortu, a zwiększa naszą widoczność na drodze. Pojawia się tylko pytanie, jakie odblaskowe akcesoria będą idealne dla biegaczy?

Odblaski do biegania – jakie wybrać?

Wybór odblasków dla zwolenników aktywności fizycznej jest naprawdę spory. By osiągnąć najlepsze efekty, warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów odblasków i nosić je jednocześnie, by zapewnić sobie jeszcze lepszą widoczność.

Odblaskiem cieszącym się dużą popularnością wśród biegaczy jest opaska do biegania. To uniwersalny gadżet, który można nosić zarówno na rękach, jak i nogach. Jest bardzo lekka i w żaden sposób nie krępuje ruchów, a przy tym jest łatwo dostępna i niedroga. Przy opadach śnieżnych lepiej od tradycyjnych opasek sprawdzą się opaski do biegania LED. Dzięki nim kierowcy będą mieć szansę zauważyć nas z naprawdę dużej odległości.

Im większa powierzchnia odbijająca światło, tym lepiej, dlatego jeszcze lepsza niż opaska na ramię do biegania będzie kamizelka odblaskowa lub szelki odblaskowe. Szelki lepiej sprawdzą się u tych, którzy oczekują maksymalnego dopasowania gadżetu do ciała. Najlepiej postawić na takie, które oferują możliwość regulacji.

Ciekawym rozwiązaniem są także naklejki odblaskowe, które można przykleić na stałe do bluzy lub kurtki, co zagwarantuje obecność odblasków w sportowym ubiorze na każdym treningu.

Nawet jeśli do tej pory nie nosiłeś odblasków, najwyższa pora zmienić swoje nawyki. Nie obawiaj się o ich cenę. Koszt zakupu odzieży sportowej z pewnością jest bardzo wysoki, ale wybrany gadżet odblaskowy kupisz za przysłowiowe grosze. Akcesoria odblaskowe takie jak szelki, opaski czy elementy ubioru to gwarancja bezpiecznego treningu o każdej porze roku.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Mediteraneo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *