fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

Masaż tkanek głębokich Kurs
Fit Nowości

Masaż tkanek głębokich – na czym polega i gdzie wykonać kurs MTG?

Masaż tkanek głębokich Co to jest?

Masaż tkanek głębokich (MTG) to technika, która koncentruje się na najgłębszych warstwach tkanki mięśniowej, ścięgien oraz powięzi (błony zbudowanej z tkanki łącznej, osłaniającej poszczególne grupy mięśni).

Masaż tkanek głębokich Opis

Na początku masażu terapeuta musi przygotować ciało pacjenta – stosuje on lżejszy nacisk i rozgrzewa mięśnie i tkanki łagodniejszymi ruchami. Podczas masażu tkanek głębokich stosuje on powolne ruchy i mocny ucisk.

Terapeuci mogą wykonywać masaż opuszkami palców, ale także używać kostek, dłoni, łokci oraz przedramion, aby zwiększyć ucisk. Mogą też znacznie dłużej utrzymywać jego intensywność niż np. w masażu sportowym, czy nawet masażu szwedzkim.

Masaż tkanek głębokich trwa zwykle od 60 minut do 90 minut.

Masaż Tkanek głębokich Kurs

Jeżeli jesteś fizjoterapeutą, masażystą, lekarzem lub innym specjalistą pracującym z ciałem warto przejść kurs masażu tkanek głębokich i włączyć ten rodzaj masażu w terapii twoich pacjentów. W szkoleniu takim mogą wziąć udział również uczniowie i studenci kierunków medycznych, fizjoterapii, wychowania fizycznego.

Szkolenie MTG jest też coraz bardziej popularne wśród osób zajmujących się fitnessem oraz treningiem personalnym. Coraz częściej trenerzy korzystają z kursu MTG i bardzo sobie cenią zdobytą na nim wiedzę oraz umiejętności. Stosują je u swoich klientów i z tego co mówią, na tyle poszerza to ich horyzonty oraz prowadzony trening, że ich praca wygląda teraz zupełnie inaczej. Mają większą świadomość tego, co dzieje się organizmem, mięśniami i powięzią. Daje to im również nowe pole do zwiększenia zarobków. Także same plusy 😉

Warto skorzystać z kursu zwłaszcza w rozszerzonej wersji, jakim jest Kurs Masażu Tkanek Głębokich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego z anatomią palpacyjną. Rozszerzenie kursu o rozluźnianie mięśniowo-powięziowe oraz anatomię palpacyjną, umożliwia uczestnikowi szkolenia pełne ujęcie koncepcji pracy manualnej w MTG.

Na ten kurs zapraszają jedyni w Polsce nauczyciele Masażu Tkanek Głębokich z rekomendacją Arta Riggsa – Łukasz Czubaszewski oraz Piotr Szałański.

Zobacz, co otrzymujesz w cenie kursu MTG:

https://masaztkanekglebokich.pl/szkolenia/kurs-masaz-tkanek-glebokich

Uwaga: Możliwe jest dofinansowanie w UP, BUR i KFS!

Kurs masażu tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich Techniki

W masażu tkanek głębokich wykorzystywane są specjalne pozycje ułożeniowe, które w połączeniu z uciskiem, dają wyjątkową skuteczność terapii.

Typowe techniki MTG obejmują:

 • głęboki, poślizgowy nacisk, który jest wywierany wzdłuż włókien mięśniowych. Terapeuta wykorzystuje w tej technice kciuki, kostki, przedramiona oraz łokcie
 • tarcie czyli nacisk wywierany na włókno tkanki w celu rozbicia zrostów i obszarów sztywnej tkanki, które powodują dyskomfort u pacjenta

Masaż tkanek głębokich Wskazania

Masaż tkanek głębokich może być wykorzystywany zarówno w rehabilitacji, jak i wspomaganiu regeneracji mięśni związanej ze sportem.

Cel masażu tkanek głębokich

 • uwolnienie od chronicznego napięcia w układzie mięśniowo – powięziowym
 • poprawa elastyczności tkanek
 • przywrócenie prawidłowej postawy ciała
 • poprawa zakresu ruchu stawów i tkanek przy problemie ograniczonej mobilności
 • złagodzenie stanów zapalnych
 • zmniejszenie bolesności i zmęczenia mięśni
Masaż tkanek głębokich Techniki

Masaż tkanek głębokich może obejmować całe ciało, ale zazwyczaj koncentruje się na głównych obszarach dyskomfortu, tj.:

 • napięcie mięśnie karku
 • ból barków
 • ból pleców
 • napięcie mięśni nóg i pośladków

Stosuje się go również w obszarze:

 • ramion np. w przypadku łokcia tenisisty
 • stóp np. przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego
 • pasma biodrowo-piszczelowego, na tzw. kolano biegacza

Masaż tkanek głębokich Dla kogo?

Masaż tkanek głębokich stosowany jest u osób z przewlekłymi bólami mięśniowymi oraz w rehabilitacji po kontuzjach lub urazach sportowych.

Masaż tkanek głębokich może być też stosowany jako zabieg prewencyjny u osób aktywnych fizycznie.

MTG dla osób aktywnych fizycznie

Masaż tkanek głębokich jest wskazany dla osób trenujących i polecany zwłaszcza dla biegaczy. Szybka regeneracja i odciążenie mięśnie po masażu umożliwia większy zakres ruchu podczas treningu. Przy czym pełna mobilność pomaga znacznie wydajniej budować mięśnie. Poprawa elastyczności mięśni dzięki MTG znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji.

Masaż tkanek głębokich dla osób trenujących – korzyści

 • działa wydłużająco na mięśnie (szczególnie istotne dla biegaczy)
 • łagodzi napięcia mięśniowe
 • pomaga poprawić elastyczność tkanek
 • przywraca prawidłowy zakres ruchu
 • poprawia krążenie
 • pomaga zmniejszyć ryzyko kontuzji
Kurs MTG

Jak zauważono, efekty MTG dla osób aktywnych fizycznie są znaczące i dlatego warto go wdrożyć w harmonogram swojej pracy nad ciałem.

Masaż przed treningiem najlepiej zaplanować 2 dni wcześniej, podczas gdy masaż po treningu należy zaplanować 3-5 dni później, gdy mięśnie nie są już obolałe w dotyku.

MTG Przeciwskazania

Taki masaż nie jest wskazany u osób, które mają zakrzepy krwi lub są obciążone ryzykiem

powstawania zakrzepów. Należy również unikać go u osób z osteoporozą, a także w obszarach po niedawnych złamaniach. Nie należy go wykonywać w bezpośredniej okolicy urazów, wysypki, guzów, czy przepukliny brzusznej.

Szczególną ostrożność należy również zachować w okresie ciąży – masaż należy skonsultować ze swoim lekarzem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *