latarki czołowe do biegania czołówka
Fit news

Latarki czołowe – idealne do biegania!

Każdy, kto poważnie podchodzi do biegania, powinien zadbać o odpowiednie buty, strój sportowy, nerkę lub plecak na drobiazgi i… latarkę czołową! Niestety jednak w dalszym ciągu ten ostatni element nie jest tak często kupowany, jak powinien. Dlaczego jednak warto zainwestować w dobrą czołówkę?

Po co komu latarka czołowa do biegania?

Jakby na to nie patrzeć, trudno uznać latarkę czołową LED za konieczną podczas każdego treningu. Co więcej, często może ona nawet przeszkadzać, będące dodatkowym wypełnieniem kieszeni czy przybornika. Mimo to bardzo wielu specjalistów zaleca, by jednak zainwestować w taki gadżet. Dlaczego?

To oczywiste, że dobra latarka czołówka nie służy do tego, by świecić w dzień czy stanowić dodatkowe obciążenie. Jednak warto pamiętać, że nie każdy trening odbywa się o dwunastej w południe. O ile więc ktoś biega przez cały rok, a przynajmniej większą jego część, to z całą pewnością jesienią i zimą nie raz będzie ćwiczył po zmroku. Co więcej, w okresie tym częste są też mgły, deszcze czy też inne ograniczające widoczność zjawiska – jak niestety też dymy z kominów. Wszystko to tworzy poważne niebezpieczeństwo – z jednej strony wynikające z niezauważenia przez biegacza dziur czy innych przeszkód, a z drugiej – potencjalnego zagrożenia ze strony kierowców samochodów i rowerzystów. Co jasne, to ostatnie zjawisko można mocno ograniczyć poprzez korzystanie tylko z dobrze oświetlonych chodników, jednak często nie jest to takie proste – szczególnie poza obszarami wielkich miast – mówi specjalista ze sklepu elatarka.pl.

Jakie cechy powinna posiadać dobra czołówka do treningów?

Zakup latarki czołowej przez biegaczy jest więc w Polsce konieczny, a jej użycie często może uchronić przed kontuzją czy nawet wypadkiem. Nie da się przy tym też ukryć, że ćwiczenie z oświetleniem jest też po prostu bardziej komfortowe i umożliwia skoncentrowanie się na innych sprawach, niż ewentualna wyrwa w chodniku. Czy jednak każda czołówka sprawdzi się podczas treningów? Absolutnie nie! Dobry produkt tego typu powinien mieć następujące cechy:

  • Moc i zasięg światła – powinny pozwalać na dobre oświetlenie przestrzeni na kilka metrów przed biegaczem
  • Zabezpieczenie przed upadkami, pyłem i wodą – idealna będzie wodoszczelna latarka czołowa w klasie IP67 lub IP68.
  • Solidne mocowanie – które utrzyma latarkę bez ruchu nawet podczas szybkiego biegu.
  • Drugie światło z tyłu – dodatkowo poprawia ono bezpieczeństwo w przypadku korzystania z dróg.
  • Dodatkowe funkcje – takie jak stroboskop czy SOS mogą przydać się w niektórych sytuacjach.
  • Waga i rozmiary – dobra latarka czołowa do biegania powinna być też lekka i niewielka, by nie obciążać dodatkowo głowy podczas długiego treningu.

Latarka czołowa akumulatorowa czy bateryjna – która lepsza?

W dyskusji o wyborze odpowiedniej czołówki do biegania trzeba też poruszyć temat jej zasilania. Obecnie na rynku dostępne są dwa rozwiązania w tym zakresie:

  • Latarki akumulatorowo-ładowalne – umożliwiają zmagazynowanie dużej ilości energii i można je podładować przy użyciu klasycznego gniazda USB. Eksploatacja takich produktów nie wiąże się też z dodatkowymi kosztami
  • Latarki bateryjne – oferują nieco słabsze parametry i wymagają wymiany źródła zasilania na nowe. Modele na baterie są jednak tańsze w zakupie od czołówek wyposażonych w akumulator.

Z punktu widzenia biegaczy lepsze wydaje się pierwsza opcja. W końcu po treningu wraca się z reguły do domu, gdzie nie ma najmniejszego problemu z doładowaniem akumulatora.

Jaka latarka czołowa będzie najlepsza?

Wiedząc jakie zadania stoją przed latarkami czołowymi do biegania i na które ich cechy zwracać uwagę, można przystąpić do poszukiwania rozwiązania idealnego dla siebie. A czy jest jedna „najlepsza” czołówka do biegania? Z całą pewnością nie! Dziś wielu producentów oferuje bardzo dobre produkty, a latarki do biegania LED Fenix, Olight czy Mactronic na pewno spełnią pokładane w nich nadzieje. Szukając ich, opłaca się odwiedzać profesjonalne sklepy z latarkami, w których liczyć można na duży wybór ciekawych modeli – często w promocyjnych cenach, oraz wsparcie specjalistów z branży.

Dobre latarki czołowe przydadzą się każdemu biegaczowi. Kluczem do pełnego wykorzystania jej możliwości jest jednak zakup odpowiedniego modelu – który powinien być dobrze przemyślany!

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Javier Mtnez

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *