instruktor tańca, kursy tańca
Fit news

Jaki powinien być doskonały instruktor tańca?

Chcąc uczyć się tańca, niezależnie w jakiej technice, istotne jest to, na jakiego instruktora, nauczyciela się trafi. To właśnie instruktor tańca dźwiga na swoich barkach odpowiedzialność za prawidłowy rozwój umiejętności tanecznych. Jakie cechy profesjonalnego instruktora tańca są niezwykle ważne? Jak można stwierdzić, czy dana osoba nadaje się do tego, aby przekazywać osobom początkującym wiedzę odnośnie tańca? Jak sprawdzać, czy dany nauczyciel tańca jest osobą na odpowiednim stanowisku?

Pasja do tańca

Nie ulega żadnych wątpliwość, że dla znakomitego nauczyciela taniec jest pasją. Osoby, które przekazywanie wiedzy w zakresie tańca traktują jedynie jako pracę, możliwość zarabiania pieniędzy, a nie mają w sobie pasji, nie będą raczej dobrymi nauczycielami. Kursanci dość szybko zorientują się, dla którego nauczyciela taniec jest prawdziwą pasją. Nauczyciel, który nie pała miłością do tańca, będzie negatywnie oddziaływał na grupę, co może przełożyć się na kiepską atmosferę w trakcie kursów.  

Podejście do ludzi

Bardzo ważne jest podejście nauczycieli tańca do osób, które zapisują się na kursy. Muszą być otwarci na ludzi, umieć tworzyć przyjazną, pozytywną atmosferę. Taniec to przyjemność i tego oczekują wszyscy, którzy decydują się rozpocząć naukę. Stworzenie odpowiedniej atmosfery powoduje, że uczęszczający na kursy z wielką ochotą przychodzą na kolejne zajęcia.

Nie każdy będzie szybko łapał, o co chodzi w kolejnych etapach nauki tańca. Dlatego wymagana jest wyrozumiałość i chęć służenia pomocą. Nauczyciel nerwowy, reagujący krzykiem, wytykający w sposób szyderczy i ironiczny błędy kursantów nie jest dobrym wyborem.  

Posiadane kwalifikacje

Profesjonalny instruktora tańca posiada odpowiednie uprawnienia, ma na swoim koncie sukcesy w dziedzinie tanecznej. Dodatkowo dobrze jest, kiedy nauczyciel tańca stale się rozwija, nie osiada na laurach. Świat w każdej dziedzinie idzie do przodu, zmienia się, dlatego nie ma możliwości, aby profesjonalny nauczyciel zatrzymał się w rozwoju. Prędzej czy później osoby, które nie starają się podnosić swoich umiejętności, poszerzać wiedzy, zostają brutalnie zweryfikowane przez rynek.

Potencjalni kursanci, widząc osiągnięcia, znając sukcesy swojego nauczyciela, mogą mieć pewność, że trafiają w dobre ręce, a kursy tańca będą owocne. 

Umiejętność pracy w grupie, spostrzegawczość

Nauczyciel tańca prowadzący kursy powinien mieć doskonałe umiejętności pracy w grupie. W każdej grupie spotyka się osoby o różnych charakterach, temperamentach oraz możliwościach przyswajania wiedzy. Ogromną zaletą instruktora będzie więc umiejętne i spostrzegawcze zwracanie uwagi na najmniejsze detale. Otoczenie niejako opieką każdego kursanta i regularne korygowanie błędów, przekazywanie wskazówek, gwarantuje, że wszyscy będą zadowoleni. 

Profesjonalne przygotowanie do zajęć

Nie może być sytuacji, że nauczyciel tańca, prowadzący któryś rok z rzędu zajęcia w danej technice, nie przygotowuje się do nich w sposób odpowiedni. Rutyna i popadanie w schematy to najgorsza droga dla każdego, kto ma przekazywać wiedzę o tańcu. Profesjonalny nauczyciel tańca starannie przygotowuje się do każdych zajęć. Ma dokładny plan działania i na jego zajęciach nie ma miejsce na przypadek.  

Umiejętności przekazywania wiedzy

To bardzo ważne, nie tylko, kiedy mowa o nauczycielach tańca. Osoby, które przekazują innym wiedzę, muszą robić to umiejętnie. Oczekuje się więc, że dobry nauczyciel tańca będzie posiadał zdolności do przekazywania wiedzy w sposób interesujący, ale i również dopasowany do konkretnych osób, grup. Wymaga to więc również dobrego, szybkiego poznania osób, nad którymi trzyma się pieczę w ramach kursów tańca.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem: http://www.taniec.lodz.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *