Aktywne wakacje – nie daj się kontuzjom!
Letnia, wakacyjna aura zachęca do aktywności, dlatego wybierając się na upragnione wakacje, nie zapomnij spakować wygodnych butów i ciuchów na trening. Niestety nawet podczas urlopu może przydarzyć się nam bolesna kontuzja, która skutecznie odbierze przyjemność z podróżowania. Jak temu zaradzić? Co robić, gdy doznamy urazu?
Jakich kontuzji najczęściej doznajemy na wakacjach?
Nurkowanie, wspinaczka, kolarstwo górskie, siatkówka plażowa. Wakacje są dla nas okazją do wypróbowania nowych aktywności. Podczas każdej z nich jesteśmy narażeni na stłuczenia i urazy. W przypadku mniej poważnych kontuzji możemy poradzić sobie sami. Dolegliwości bólowe mają podłoże zapalne – przejawiają się obrzękiem, zaczerwienieniem czy też przegrzaniem. Bóle stawów i mięśni są najczęściej konsekwencją stanu zapalnego w przeciążonych i nadmiernie napiętych mięśniach. Bywa też, że są wywołane uciskiem na nerwy. Należy pamiętać, by przed każdą aktywnością fizyczną zrobić porządną rozgrzewkę, co zmniejszy prawdopodobieństwo doznania urazu!
Sprawdź, co powinno znaleźć się w Twojej walizce
Pakowanie to wbrew pozorom ciężki orzech do zgryzienia. Często chcemy zabrać więcej rzeczy, niż możemy pomieścić w walizce. Kolejne spodnie, sukienki czy kosmetyki? Warto je odłożyć na bok, by znaleźć miejsce na to, co rzeczywiście posłuży nam w czasie wakacji. Przede wszystkim warto spakować kilka par butów na każdą okazję – do chodzenia po mieście, na plażę, do biegania, jazdy na rowerze lub trekkingu. Zawartość walizki należy dokładnie przemyśleć i dostosować do miejsca, w które się wybieramy oraz aktywności, na jakie decydujemy się podczas urlopu. Jedno jest pewne – dobre obuwie to podstawa. Wygodne, odpowiednio dobrane buty mogą nas uratować przed groźnymi kontuzjami.
Podobno ubrań nigdy za wiele, jednak w tym przypadku warto sprawdzić prognozę pogody i przemyśleć plan podróży. W przypadku chodzenia po górach, oprócz dobrych butów trekkingowych, niezbędna będzie kurtka przeciwdeszczowa. W końcu pogoda może być bardzo kapryśna, a przeziębienie z pewnością popsuje nam urlop. Do biegania przyda się bielizna termoaktywna oraz czapka chroniąca przed słońcem. Nie można oczywiście zapomnieć o kremach z filtrem. Obowiązkowo należy spakować także leki przeciwbólowe, na przeziębienie, plastry, bandaż elastyczny, wodę utlenioną oraz dobry preparat na urazy.
Co robić, gdy doznamy kontuzji?
Każda z nas chciałaby uniknąć kontuzji, jednak wybierając się na urlop, należy przygotować się na wszystko. Wyjeżdżając w góry, do lasu, nad morze czy rzekę trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą małą apteczkę z bandażem, wodą utlenioną i żelem chłodzącym. Rzadko kiedy mamy przy sobie lód czy zimne kompresy, dlatego poręczny preparat sprawdzi się znakomicie. Należy wybrać produkt z przeciwbólowym ibuprofenem oraz chłodzącym mentolem – np. DIP RILIF Żel. Taki preparat z pewnością okaże się niezbędny przy każdym nieprzewidzianym urazie i pomoże uniknąć jego przykrych konsekwencji. Dzięki natychmiastowej reakcji na kontuzje będziemy mogły szybciej wrócić do zdrowia i cieszyć się upragnionymi wakacjami.
Wakacje to czas wyczekiwanego aktywnego wypoczynku. Aby móc się nim w pełni cieszyć, należy przygotować się na każdą ewentualność.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Rilif
DIP/LINIA8/Art_Spon/19/05/007
Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]
Twój styl jest wyjątkowy. Dziękujemy za publikacje. Subskrybujemy 🙂
Córka właśnie wybiła sobie bark na WF. Nauczycielka kazała jej mocniej rzucić piłką lekarską. Córka jest drobna i ma drobniutkie rączki, więc w mojej opinii takie ćwiczenia to nie dla niej. Lekarz sprawnie nastawił bark, ale ręka ma być unieruchomiona na temblaku przez 4 tygodnie. W tym upale to masakra dla córki. No i oczywiście bez bólu też się nie obyło. Po nastawieniu podobno boli już mniej, ale zawsze warto to jeszcze trochę złagodzić, spróbujemy tego żelu. Kupiłam też zimne kompresy żelowe. Trzeba sobie jakoś radzić.
Współczuję córeczce i Tobie. Szybkiego powrotu do zdrowia. Po zdjęciu temblaku pójdź na konsultację do fizjoterapeuty – może być konieczna rehabilitacja, aby córka szybko wróciła do pełnej formy.
Ja to jestem typem szczęściary, która zwykle coś sobie zrobi przed samym urlopem. I to zwykle w domu… Mam nadzieję, że tym razem dotrwam chociaż do wakacji bez kontuzji 😛
I tego Ci życzę oraz oczywiście aktywnych wakacji bez kontuzji!