fitblogerka.pl

Trening Dieta Motywacja

charytatywny bieg kilometry dobra
Fit Nowości

Do czynienia dobra gotowi, start! Ruszył I Charytatywny Bieg #KilometryDobra

Dobro da się zmierzyć, także pokonanymi kilometrami. Z tego założenia wychodzą twórcy I Charytatywnego Biegu #KilometryDobra. Trwająca cały maj akcja przyciąga prostymi zasadami, a przede wszystkim ideą – zapisując się do Biegu wybieramy organizację społeczną, którą wesprze dokonana przez nas opłata startowa.

Od marca trwa ósma edycja ogólnopolskiej kampanii dobroczynnej Kilometry Dobra. W tym roku, z uwagi na trwającą pandemię, jest to edycja wyjątkowa – niemalże w całości skupiona na działaniach w sieci. Tradycyjne działania kampanijne, takie jak zbiórki do puszek, kwesty, kiermasze rękodzieła, czy różnorodne lokalne wydarzenia są poważnie ograniczone. Wobec tego, by wspomóc uczestników
w zbiórce środków na realizację ich szczytnych celów społecznych, w maju zainaugurowano wyjątkową akcję towarzyszącą kampanii – I Charytatywny Bieg #KilometryDobra.

Akcja dla każdego

Tak o idei Biegu mówi pomysłodawca Kilometrów Dobra, Prezes Polskiego Instytutu Filantropii, Robert Kawałko: Przez pierwsze dwa miesiące tegorocznej kampanii uczestnikom udało się zebrać 101 769 zł. Naszym celem jest podwojenie, a może nawet potrojenie dotychczasowego wyniku do końca maja. Stąd pomysł na organizację akcji towarzyszącej, tj. I Charytatywnego Biegu #KilometryDobra, do którego może włączyć się dosłownie każdy, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, czy stanu zdrowia. Co ważne, akcja jest zupełnie bezpieczna z punktu widzenia trwającej pandemii, bowiem biegacze pokonują swoje dystanse indywidualnie w wyznaczonym przez siebie miejscu i terminie.

Prosty przepis na #KilometryDobra

Zasady akcji są proste. By wziąć udział w I Charytatywnym Biegu #KilometryDobra, należy:

 1. Wejść na stronę kilometrydobra.pl
 2. Wybrać jedną z szesnastu organizacji, dla której chce się pokonać wybrany przez siebie dystans
 3. Wybrać dystans, który chce się pokonać:
  • 2,5 KM – 11 zł
  • 4 KM – 22 zł
  • 10 KM – 44 zł
  • 40 Km – 88 zł (ten dystans można pokonać drużynowo, maksymalnie w 6 osób)
 4. Wypełnić formularz
 5. Dokonać opłaty wstępnej, która zostanie przeznaczona na wybraną przez siebie organizację
 6. Pokonać wybrany dystans
 7. Dokonać pomiaru czasu,  robiąc zdjęcie lub zrzut ekranu zegarka, aplikacji bądź wyświetlacza bieżni, co będzie potwierdzeniem realizacji zadania. Następnie uzyskany wynik i potwierdzenie należy wgrać na stronę WWW Biegu.

Co istotne, wybranego dystansu nie trzeba pokonywać jednorazowo, można go rozłożyć na cały maj.Jak dodaje Robert Kawałko: Pragniemy, aby każdy miał szansę włączyć się do akcji. Nie trzeba być zawodowym biegaczem, wystarczy chęć pomocy potrzebującym. Wybrany przez siebie dystans można przebiec lub przejść, ważne by zrobić to za pomocą własnych nóg.

Ale po co to całe zamieszanie?

W tym roku w kampanii Kilometry Dobra udział bierze 16 fundacji i stowarzyszeń
z całej Polski. Jak mówi Marcin Małecki, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu: Naszym celem w tegorocznej kampanii jest zebranie środków na remont budynku, do którego zostanie przeniesiony  Warsztat Terapii Zajęciowej
w Zamościu, w którym to 52 dorosłe  osoby niepełnosprawne będą uczestniczyły
w zajęciach dostosowanych do ich potrzeb i możliwości. Powstanie 8 pracowni: poligraficzna, tkacko – plastyczna, gospodarstwa domowego, pracownie krawieckie, ceramiczna i  stolarska. Dzięki temu osoby niepełnosprawne będą mogły rozwijać swoje pasje, a także czuć się potrzebnymi innym
. Przedstawicielka kolejnej organizacji Africa Help z Poznania, Anna Walkowiak dopowiada: Czasami, aby coś zmienić lub osiągnąć trzeba połączyć z kimś siły. Właśnie dlatego na potrzeby Kampanii Kilometry Dobra wspólnie z warszawską organizacją To Help Africa stworzyliśmy koalicję Afrykańskich Kilometrów Dobra. Zbieramy środki na doprowadzenie wody do wioski Antakae w Tanzanii. Mieszka w niej 3000 osób, które  nie mają wody zdatnej do picia, umierają na tyfus i cholerę.  Za środki zebrane
w kampanii pozostali uczestnicy sfinansują także m.in. organizację turnusów terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych i autystycznych, rozbudowę placówki Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, utrzymanie poradni prawnej, pedagogicznej i terapii dla osób uzależnionych, powstanie Centrum Integracji
i Aktywizacji Międzypokoleniowej dla seniorów, czy rozbudowę hospicjum dla osób nieuleczalnie chorych. Każdy cel, na który zbierane są środki
w kampanii jest wyjątkowy, tak jak reprezentujące je organizacje. Warto więc ruszyć się z przysłowiowej kanapy i pokonać kilometry dobra, by mogło się zadziać dużo, dużo i jeszcze więcej DOBRA.

Wsparcie gwiazd

Kampania Kilometry Dobra co roku przyciąga gwiazdy. W tym roku akcja oraz towarzyszący jej I Charytatywny Bieg #KilometryDobra wspierany jest m.in. przez podwójnego mistrza świata w triathlonie, Jerzego Górskiego i przez aktorów: Beatę Ścibakównę, Wiktorię Gąsiewską, Kubę Dmochowskiego i Waldemara Barwińskiego. Tak o udziale w kampanii mówi Jerzy Górski: Kilometry Dobra to fantastyczna inicjatywa, w której udział bierze 16 organizacji pracujących na co dzień na rzecz osób potrzebujących. To wy zadecydujecie, której z nich pomożecie. Zapraszam do udziału w akcji!

ZAPISY NA BIEG: www.kilometrydobra.pl


Kilometry Dobra

Kampania społeczna, jednocząca różnorodne organizacje pozarządowe z całej Polski we wspólnym celu, jakim jest zbieranie środków na realizację ich misji.  Przez trzy miesiące trwania akcji (od marca do maja), każdy uczestnik zbiera fundusze na swój wyznaczony cel społeczny. W ciągu siedmiu dotychczasowych edycji Kilometrów Dobra, do fundacji i stowarzyszeń trafiło ponad 5,8 mln zł na realizację 260 różnych projektów społecznych wspierających m.in. osoby chore, niepełnosprawne, czy starsze.

Polski Instytut Filantropii

Fundacja, która została powołana do życia, aby zbudować w Polsce kulturę filantropii i wzmocnić solidarność między ludźmi poprzez działania filantropijne i edukacyjne. Organizator kampanii Kilometry Dobra.

Więcej informacji:

www.kilometrydobra.pl

You Tube – Kilometry Dobra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *