22.03.2014

Zrobiłam sobie bubę

Dokładnie jak w tytule. Po przedostatnim treningu B dosyć mocno bolał mnie bark. Lewy. To dosyć dziwne, bo to w prawym mam zapalenie od dawna. Podejrzewałam, że to przez push press, które mogę źle wykonywać, więc postanowiłam zweryfikować to na kolejnym treningu.

Photo by University of Liverpool Faculty of Health and Life Sciences / CC BY

Ćwicząc push press na kolejnym treningu B rzeczywiście nie było zbyt kolorowo. Zrobiłam progres w seriach co 5kg na końcu dochodząc do trzydziestu, ale przez ból mogłam zrobić tylko 5 powtórzeń. Dodam, że nie jest to ból, który uniemożliwia mi życie - boli mnie ewidentnie podczas wykonywania tego ćwiczenia i dzień po nim oraz przy niektórych ruchach, gdzie muszę pociągnąć ręką w górę. Poza tym bark ma się całkiem dobrze.

Będąc wczoraj na siłowni postanowiłam zapytać trenera, czy z moim push press wszystko w porządku. Ciężar oraz ból mogły powodować przypuszczenie, że winna jest moja technika a nie "widzi mi się" stawu. Zrobiłam kilka powtórzeń i ponoć technikę mam dobrą. Potem zrobiłam jeszcze wyciskanie żołnierskie (to samo co push press tylko bez wypychania z nóg) i również mnie bolało. Trener twierdził, że bark ma ewidentne bubu i ćwiczenie należy opuścić. Zresztą zauważyłam to próbując dokończyć wyciskanie. Została mi ostatnia seria i normalnie robię 15kg, ale tym razem zbyt mnie bolało i dokończyłam 12.5kg.

Z powodu siatkówki i braku ćwiczeń na tylną część barków, moja przednia część jest zbyt silna i nic tego nie równoważy. W ramach leczenia zamieniam push press na wyciskanie sztangielek w opadzie (prezentacja tutaj, ćwiczenie 6 siedząc na ławce), aby mój bark się leczył. W siatkówkę nadal gram, więc przedni i górny akton będzie dalej w użyciu. Wyciskanie będzie zajmowało ostatnie lub przedostatnie miejsce po każdym treningu. Zmieniony układ i ciężary możecie zobaczyć tutaj. O tym, że tylni akton nie jest mocnym punktem może świadczyć fakt, że ostatnio w trzeciej serii wzięłam szalone 3kg ledwo je podnosząc i na tym zakończyłam trening.

Konkluzja? Po pierwsze, nie każda kontuzja musi nas eliminować ze sportu. Trzeba wiedzieć, co jest przyczyną a potem ją wyeliminować i przeciwdziałać, aby uraz się leczył i nie pogłebiał. Konkluzja numer 2? Jej, jak dobrze, że to lewy bark, mogę w miarę bezboleśnie grać w plażówkę :)))

7 komentarzy :

 1. Paulina Hurija Ciesielska22 marca 2014 23:39

  Oj, nie zazdroszczę.

  OdpowiedzUsuń
 2. bodynuildingisalifestyle22 marca 2014 23:55

  Radzę uważać, z barkiem nie ma żartów ja jestem najlepszym przykładem 5 miesięcy - zero treningów a to dlatego że jak bolało nie chciałam odpuścić, czasem lepiej zrobić 1-2tyg przerwy niż potem męczyć się miesiącami :( u mnie zaczęło się od lekkiego bólu... skończyło się na kompletnej niemożności ruszania ręką :( zapalenie kaletki stawowej i ból jak cholera :( uważaj na siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nebeskaa Natalia23 marca 2014 08:42

  oj, życzę szybkiego powrotu do pełni sił!

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważaj na ten bark! Z siatkówką zrób sobie przerwę i odstaw te ciężary!!! Przejdź na treningi nordic walking i pilates ( głównie wzmacnianie brzucha). Na moment odpuść i skonsultuj to z ortopedą ( USG)- musisz wiedzieć co dokładnie się tam stało i jakich ruchów MUSISZ na razie unikać. Skonstruujesz sobie trening bez tych ruchów. Jak będziesz miała jakieś pytania to pisz do mnie. Nie ma wszystkie mogę odpowiedzieć, bo nie jestem specjalistą lekarzem, ale mogę ci pomóc np.: w ćwiczeniach , treningu i rodzaju zajęć fitness;-). Pozdrawiam i 3 maj się!!!:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Być może potrzebny ci będzie FTM z rehabilitantem na początku. Nie martw się. Są świetne zamienniki obciążeń: TRX, bosu- tutaj też możesz ćwiczyć efektywnie i utrzymywać świetną kondycję i rzeźbę mięśniową;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. hypnotizedbythemusic23 marca 2014 11:35

  ja już od 3 tygodni kompletnie zirytowana siedzę sobie w domu na L4 po operacji lewego barku która miała być tylko zabiegiem sprawdzającym dlaczego od lat to cholerstwo mnie boli a żaden lekarz nie wie co jest grane. dopiero jak do niego zajrzeli okazało się, że trochę do naprawiania tam było... teraz moim jedynym ćwiczeniem jest próba rozruszania samego barku a siłownię muszę na jakiś czas kompletnie odpuścić ;( także konsultuj się tam z trenerami i rehabilitantami, żeby sobie polepszyć sprawę a nie pogorszyć i trzymam kciuki za bark ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. http://blueberry-watermelon-banana.blogspot.com/?m=1 ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA NASZEGO BLOGA :) dopiero zaczynamy więc jesteśmy otwarte na krytykę i porady

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie cenny, dziękuję!